Barion Pixel
icon

Igyekeztünk olyan táplálék-kiegészítőt megalkotni, amely tényleg az anyukákat szolgálja.

...hogy az anyaság gyerekjáték legyen!

www.bemommy.hu

A meseolvasás fontossága

Hogyan segít a mese a gyerekek fejlődésében?

Szebeni Hajnalka – mesekönyvíró, 2 gyermekes Anyuka és Melitta – Be Mommy, 3 gyermekes Anyuka tollából

A meseolvasás fontosságáról számtalan cikk és tanulmány született az elmúlt 30, sőt talán 50 évben.

Azon túl, hogy a meseolvasás fejleszti a gyerekek szókincsét, érzelmi és szociális fejlődését, rendkívüli módon elősegíti a kognitív területek érését is.  Azonban, ami ennél sokkal fontosabb a 21. század száguldó világában, hogy egy pillanatra lelassítja és meghitt, nyugalmi állapotba billenti a családot. A gyerekek idegrendszere mérhetetlenül túlterhelt azokkal az információkkal, melyeket nekünk, szülőknek sem könnyű nap, mint nap feldolgozni. A történetek, melyeket közösen élünk át, meseolvasás közben, nemcsak arra szolgálnak hát, hogy fejlesszük vele a csöppségeket, hanem arra is, hogy megálljunk az időben és felfedezzük egymást a meséken keresztül.

Minden mese alapköve a konfliktus. Mivel a mese egyik fő feladata, hogy a konfliktust valamilyen formában megoldja, ezért az alábbi területeket szinte láthatatlanul fejleszti a gyermekekben, legyen szó egy totyogóról, óvodásról, kisiskolásról, kiskamaszról: érzelmi intelligencia, szociális hovatartozás, nyelvi és kognitív fejlődés, pszichológiai problémák oldása.

1.Érzelmi intelligencia fejlesztése

A mesék gazdag érzelemvilágot jelenítenek meg, ahol a gyerekek találkoznak félelemmel, örömmel, bánattal, haraggal, és ezek feldolgozásához segítenek mintát nyújtani. A szereplők által átélt eseményekkel való azonosulás révén a gyerekek megtanulják kezelni saját érzelmeiket. Ahogy Bagdy Emőke írja: „A mese tanítja a gyermeket az érzelmi élet szabályozására, hiszen megmutatja, hogyan küzdhető le a félelem, a szorongás vagy a düh”. A mesei hősök példáján keresztül a gyerekek az érzelmi stabilitás és megküzdési stratégiák alapjait sajátítják el.

2.Szociális készségek és értékek

A mesék gyakran közvetítenek erkölcsi tanulságokat, amelyek a szociális készségek fejlesztésében fontos szerepet játszanak. Az olyan értékek, mint az önzetlenség, bátorság, kitartás és igazságosság mind visszaköszönnek a mesei történetekben. A mesék megtanítják a gyerekeknek a társadalmi normákat, az elfogadott viselkedést, és segítenek megérteni a következményeket. Bagdy Emőke hangsúlyozza, hogy „a mese a jóról és rosszról szóló ősi üzenetet hordozza, így segít kialakítani a gyerek erkölcsi érzékét és belső értékrendjét”.

3.Kognitív és nyelvi fejlődés

A mesehallgatás során a gyermekek fantáziája szárnyalhat, ami a kognitív fejlődésük szempontjából is elengedhetetlen. A történetek feldolgozása során a gyerekek fejlesztik a képzelőerejüket, javítják a szövegértési készségeiket, bővítik a szókincsüket és megismerkednek a különböző nyelvi formákkal. A mesék ismétlődése, struktúrája segít az emlékezet és a figyelem fejlesztésében is.

4.Belső konfliktusok oldása

A mesék szimbolikus nyelvezete lehetőséget nyújt a gyermekek számára a belső konfliktusok feldolgozására. A „jó” és „rossz” küzdelme a mesékben hasonló belső feszültségeket tükröz, amelyeket a gyermekek maguk is megélhetnek. A mesei konfliktusok megoldása a belső harmónia megteremtését szolgálja. Ahogy Bagdy Emőke is kiemeli: „A mese az élet nagy kérdéseire is választ ad, hiszen mindig megoldást mutat, és ezáltal a gyermek is megnyugvást talál”.

5.Stresszoldás és megnyugvás

A mesehallgatás egyfajta rítus lehet a gyermekek számára, amely nyugalmat és biztonságot ad. A mesék végén általában a rend helyreáll, a jó győz, ami megnyugtatja a gyermeket, és biztonságérzetet nyújt számára. A mese rendszeres hallgatása, különösen lefekvés előtt, segít csökkenteni a stresszt és a szorongást, hiszen a gyermek megtapasztalja, hogy minden nehézség ellenére a világ helyreállítható.

6.Önismeret és identitás fejlődése

A mesékben megjelenő hősökkel és antihősökkel való azonosulás során a gyermekek felfedezhetik saját képességeiket, erősségeiket és gyengeségeiket. A mese által megélt „kisgyermekkori identitáskeresés” támogatja az önismeret fejlődését, miközben a gyermek saját belső hőseit is megtalálhatja. Bagdy Emőke szavaival: „A mese segít a gyermeknek abban, hogy felépítse saját világát, amelyben ő is egy hős, aki képes legyőzni a nehézségeket.”

Ahogy Bagdy Emőke pszichológus fogalmaz, a mese „tükör, amelyen keresztül a gyerek megláthatja saját lelkét”. Tegyünk hát egy próbát, és nézzünk gyermekünk szemébe a meséken keresztül. Olvassunk nekik, olvassunk velük minden este!

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük